Norėdami sutaupyti elektros energijos, peržiūrime ne tik namuose naudojamus įrenginius, bet ir smulkesnius gaminius, tokius kaip lemputės. Vienomis efektyviausių šiuo metu yra laikomos LED lemputės – naudojant kitus tipus, neretai patariama atsinaujinti. Visgi, jeigu abejojate, ar iš tiesų verta tai daryti, o galbūt norite geriau susipažinti su šia technologija, Jums pravers žemiau pateikiama informacija.
Kas yra LED lemputės?
Pirmiausiai reikėtų pradėti nuo pažinties su šia technologija. LED lemputėse šviesos skleidimui yra naudojami šviečiantys kristalai, dar kitaip žinomi kaip šviesos diodai. Tai – puslaidininkis prietaisas, kuris elektros srovę paverčia šviesa. Nors jie gali būti naudojami ir kituose prietaisuose, pastaraisiais metais toks sprendimas išpopuliarėjo būtent apšvietime.
Tikriausiai ne kartą esate girdėję, kad LED lemputės nestokoja privalumų. Kone ryškiausias iš jų yra energijos taupymas: kadangi didžioji dalis energijos yra naudojama būtent šviesos skleidimui ir tik nedidelis procentas prarandamas šilumos pavidalu, pavyksta nemažai sutaupyti. Be to, jų paviršius įkaista labai minimaliai ir nedegina odos, tad pritaikymo galimybės dar labiau išsiplečia. LED lemputės yra ilgaamžės, ekologiškos ir atsparios aplinkos poveikiui, tačiau ir tai nebūtų vieninteliai jų privalumai. Kompaktiškas dydis palengvina montavimą, o gausus pasirinkimas garantuoja universalumą. Daugiau apie jas sužinoti ir įsigyti galėsite apsilankę Pigu.lt el. parduotuvėje arba paspaudę ant šios nuorodos: https://pigu.lt/lt/namu-remontas-sildymas-ir-interjeras/sviestuvai-ir-energija-taupancios-lemputes/energija-taupancios-lemputes/f/all/led-lemputes.
LED lempučių energijos sunaudojimas
Susipažinus su pačia technologija, galima pakalbėti apie tikslesnius skaičius. Vidutiniškai tipinė LED lemputė per valandą sunaudoja maždaug 10 vatų elektros energijos. Palyginimui, standartinė kaitrinė lemputė per tą patį laikotarpį vidutiniškai sunaudoja maždaug 60 vatų elektros. Skirtumai iš tiesų yra akivaizdūs – ypač tuomet, jei paskaičiuosime, kiek energijos yra sunaudojama per dieną ar, pavyzdžiui, per mėnesį. Svarbu paminėti, kad dažniausiai abiejų lyginamų lempučių skleidžiamas šviesos srautas yra tokio paties stiprumo – skirtumas tas, jog LED lemputės energiją naudoja efektyviau.
Tiesa, reikėtų žinoti, kad tarpusavyje LED lempučių energijos sunaudojimas šiek tiek skiriasi. Nors dažniausiai jos skiriasi keliais vatais, ilgalaikėje perspektyvoje ir jie gali būti reikšmingi. Kone daugiausiai įtakos tam turi lempučių ryškumas, kuris yra matuojamas liumenais (lm) – dėl to renkantis reikėtų kuo tiksliau įsivardinti savo poreikius. Kartais teigiama, jog prie energijos efektyvumo prisideda ir spalvos temperatūra – šiltiems atspalviams prireikia mažiau energijos nei šaltiems.
Kaip išsirinkti taupiausią LED lemputę?
Ieškant taupiausių LED lempučių, reikėtų atsižvelgti ne tik į aukščiau paminėtus kriterijus, bet ir pagalvoti apie dar kelis svarbius akcentus. Ypač svarbu, kad apšvietimas būtų pritaikytas atitinkamoms veikloms. Pavyzdžiui, jeigu bus ruošiamasi skaityti, tiks vieną lemputę naudojantys toršerai ar sieniniai šviestuvai, o ne prie lubų pritvirtinti apšvietimo šaltiniai, kurie dažnu atveju turi kelias, tačiau labiau šviesą išskaidančias lemputes. Kai kuriais atvejais gali praversti ir kitais būdais energiją tausojančios technologijos, tokios kaip judesių davikliai.
Atkreipkite dėmesį, kad LED lemputės yra skirstomos į skirtingas energijos efektyvumo klases, bylojančias apie jų ekonomiškumą. Skiriasi ir jų perjungimo ciklų skaičius bei eksploatavimo trukmė – visi šie parametrai padės surasti tinkamiausius gaminius. Tuomet beliks pasirūpinti jų švara: dulkės izoliuoja šilumą, tad net ir LED lemputės gali labiau įkaisti – dėl to ženkliai patrumpėja jų eksploatavimo trukmė.
Akivaizdu, kad LED lemputės iš tiesų yra taupios ir energetiškai efektyvios – šiuo metu sunku surasti joms prilygstančių konkurentų. Ypač tuomet, jei vadovausitės aukščiau patarimais ir išsirinksite geriausiai atitinkamai situacijai tinkančius variantus.